fbpx

Permis RYA sau Permis de Navigatie Românesc (eliberat de ANR)

Am primit foarte multe întrebări de-a lungul timpului, din partea viitorilor noștri studenți, legate de scoala pe care ar fi indicat sa o urmeze: unde sa își ia permisul de navigație, cum se ia permisul de skipper, care sunt actele care le confera dreptul de a inchiria legal un velier în una din marinele din zonele de charter. Cu toții visăm la saptamani de sailing în Grecia, Franța, Italia, Spania, Turcia, dar mulți dintre voi nu aveți informațiile necesare în așa fel incat sa fie clar de unde incepeti și care sunt pașii de urmat. Acesta este unul dintre principalele motive pentru care Capetan exista.

În momentul de fata, Capetan are în portofoliu doua modalitati pentru ca tu, cel care citește randurile astea, sa faci primul pas în aceasta nouă provocare. Scoala noastra pune la dispozitie atat cursurile de navigatie pentru dobandirea permisului RYA Competent Crew sau Day Skipper, cat și cursurile ICC cu permis eliberat de ANR. Prima diferenta este ca, pentru eliberarea permisului de navigatie RYA, scoala se face în unul din centrele noastre partenere, situate în Kavala,Atena și Barcelona, iar pentru permisul ICC cursurile se fac în România alături de partenerii nostrii de la Seanergya. 

O glumă internă spune ca noi, cei de la Capetan, suntem precum Elveția, adică imparțiali și echidistanti. Niciodată nu ne punem în situația în care să-ți spunem ce sa faci; noi suntem cei care îți ofera detaliile necesare, iar decizia iti apartine. Pe noi ne interesează cel mai mult ca tu sa te simți confortabil cu decizia luată, căci numai așa procesul de învățare este cu adevărat progresiv și adaptat propriului tău stil și caracter. Așadar, noi nu o să-ți spunem că scoala de navigatie RYA este mai buna decat școala de navigatie ICC, ci mai degrabă ți le prezentăm pe amândouă ca sa poti sa iei o decizie în cunoștință de cauză.

Permisul de navigatie RYA

O sa fac referire strict la RYA Day Skipper pentru ca cel de Competent Crew nu iti da dreptul legal de a închiria un velier. 

Prețul începe de la 780 EURO și include suportul teoretic, cursurile de navigatie ce urmează sa fie lucrate în saptamana de curs; mai include micul dejun și băuturile nealcoolice de pe barca, asternuturile/prosoapele, motorina și taxele de marina aferente saptamanii de training. Practic, include tot mai puțin drumul tău până în marina de îmbarcare și mesele din taverne și restaurante. 

Cursul de navigatie RYA Day Skipper se desfășoară pe parcursul a cinci zile, timp în care totul se petrece pe barca; asta înseamnă ca mananci și respiri barca de la început pana la sfarsit. 

Într-o zi obișnuită a acestei școli de navigatie, prima parte este dedicată teoriei, urmată de ore întregi de fixare prin practică a teoriei proaspăt asimilate, ultima parte a zilei fiind dedicată tot teoriei. Programul tipic este de la ora 09:00 pana la ora 20:00. În cele 5 zile de scoala se va efectua, în mod obligatoriu, și un pasaj de noapte. Trainerul este 100% prezent și cu ochii pe tine! De ce? Pentru ca în scoala de navigatie RYA, pentru acest nivel, nu se da un examen propriu-zis, ci se efectuează o evaluare continua pe baza căreia, la finalul celor 5 zile de cursuri, se acorda calificativul “admis” sau “respins”.

Cursurile de navigatie pentru examenul ANR de obținere a permisului de barca D / C / S 

ICC pe scurt, acesta reprezinta plasticul eliberat de ANR în urma pregatirii teoretice și a examenului susținut în una din capitaniile din România. 

Cu ajutorul partenerului nostru Seanergya , aveți opțiunea de a dobândi acest carnet fără sa fiți nevoiți sa plecați de acasă o saptamana intreaga. Cursul este structurat astfel: teorie pe parcursul catorva zile, într-o sală de curs, urmată de practica la Marea Neagră și examinare la capitanie. 

În structura cursului se regasesc subiecte asemănătoare cu scoala de navigatie RYA: noțiuni de construcție a ambarcatiunilor, manevra navei cu motor, marinarie, legislatie, navigatie, comunicatii pe apa, manevra navei cu vele. În plus, fata de RYA, se pune accentul și pe partea de navigatie ape interioare și canale navigabile (Delta – Marea Neagră). Sunt 5 zile de teorie împărțite convenabil de-a lungul mai multor saptamani, 3 zile de practica la Marea Neagră (pe care le puteti petrece in totalitate pe barca – numai Seanergya ofera acesta optiune ) și examenul practic supervizat de ANR. Costurile se ridica undeva la 650 EURO și nu includ taxele de examinare la capitanie și taxele de eliberare ale carnetului propriu-zis. 

În concluzie, care e mai bun? Ei bine, cel mai bun este cel care ți se potrivește ție cel mai bine! Lucrezi de la 9 la 5 și nu poți să pleci din țară din motive de concediu sau familie? ICC-ul poate fi răspunsul pentru tine. Ești flexibil cu timpul și ți-ar face plăcere sa faci cursul în limba engleza alături de un trainer grec, englez sau roman, în Kavala, Atena sau Barcelona? Atunci permisul de navigatie RYA Day Skipper este soluția pentru tine. 

Oricum, ca în orice training sau proces de învățare, sa nu uitați ca se lucrează cu “materialul clientului”, așa ca indiferent cat de bune sunt cele două școli de navigatie, dacă tu nu-ți dai interesul și nu participi activ în pregatire, teorie și practică, timpul și inițiativă se duc pe apa sâmbetei. 

În cazul în care mai sunt întrebări la care nu am reușit sa răspundem te așteptam negreșit să ne contactezi fie pe [email protected] , fie telefonic, și te vom îndruma cu cea mai mare plăcere.

Alte articole

înscrie-te acum

Alege unul din modulele potrivite pentru tine.

Folosește datele de contact pentru a obține mai multe informații și pentru a rezerva un loc într-unul dintre modulele noastre. Hai să ne facem împreună planuri de sailing.