fbpx

Întrebări frecvente

Am pus la punct o lista cu întrebări și răspunsuri

Organizare

Fiecare participant este responsabil pentru organizarea transportului către și de la locația de training. Atunci când există variante de car-pooling, le vom posta pe canalele de comunicare aferente evenimentului.

Esențiale: de vânt, de ploaie, de frig.

Încălțăminte non-marking (2 perechi), dopuri de urechi, șlapi, căciulă/ șapcă, ochelari de soare, cremă de soare. Doar bagaje compactabile, nu trolere, nu valize!

Fie că ajungi în Kavala sau în Atena, ambele marine au posibilitatea de a asigura parcare sigură pe parcursul săptămânii tale de practică.

PRACTICĂ

Nu se dă examen. Instructorul evaluează fiecare participant pe parcursul săptămânii de practică și, la sfârșit, are loc o sesiune de feedback finală.

8 ore


Sesiunea de dimineață între orele 09:00 – 13:00
Pauza de masă între orele 13:00 – 14:30
Sesiunea de după-masă între orele 14:30 – 18:30

După confirmarea locului, vei primi suportul de curs pe e-mail, pe care te încurajăm să-l parcurgi. Înaintea săptămânii de practică vom organiza câteva workshopuri online pe teme adiacente suportului de curs. Participarea este gratuită și utilă.

Instructorii Capetan sunt absolvenți ai tuturor modulelor noastre de training, au un istoric impecabil de peste 2.000 NM fiecare și sunt certificați RYA Yachtmaster Coastal sau Offshore. Detaliile lor AICI

Indiferent câtă experiență de sailing ai și câtă practică faci, legislația și firmele de asigurare permit închirierea unui ambarcațiuni doar având o licență de sailing. Îți recomandăm RYA DS și ICC.

Bărci tipice de charter, de la 38 ft. la 45 ft. iar catamaranele minim 40 ft.

Fiecare echipaj este format din 5 studenți și 1 instructor. Fiecare barcă are minim 3 cabine duble. În lipsa unor aranjamente anterioare, locurile în cabine sunt trase la sorți.

Itinerariul ține cont de programa de practică a fiecărei zile și de condițiile meteo. Nu este un itinerariu tipic turistic.

Nu. Consumul de alcool nu este permis în intervalul 09:00 – 18:30. În rest, recomandăm moderație.

Fiecare modul de practică are o programă proprie. Le găsești pe următoarele aici:

HOP

HOPA

  • 7 zile teorie și practică alături de unul din trainerii CAPETAN Club
  • Cazare pe ambarcațiunea școală cu maxim 5 cursanți + trainer
  • Închirierea bărcii (echipamente/așternuturi/prosoape/end-cleaning)
  • Participarea la workshopuri teoretice înaintea plecării
  • Feedback sessions și consiliere personală
  • Documentația necesară în format electronic

Sunt persoane ca tine, pasionate de sailing, care-și doresc să iasă la sailing în siguranță alături de familie și prieteni, sau care-și doresc o carieră în domeniu.

Terminologia de sailing este în engleză, obligatoriu. Componența și preferințele echipajului dictează limba folosită pentru desfășurarea cursului.

Sâmbătă – safety briefing la ora 6 p.m.

Vineri – întoarcere în marină până la ora 5 p.m.

Sâmbătă – check-out la ora 9 a.m.

8 ore de practică pe zi:

  • sesiunea de dimineață în intervalul 09:00 – 13:00
  • pauza de masă 13:00 – 14:30
  • sesiunea de după-masă în intervalul 14:30 – 18:30

diverse

Nu. Deținerea unui permis de skipper nu este o cerință. De fapt, unii studenți optează pentru HOP pentru a înțelege cu adevărat despre ce este navigarea și pentru a decide dacă le place înainte de a obține licența și a merge mai departe în acest domeniu.

În anumite condiții, da. Verifică planul de practică al HOP, disponibil AICI: dacă ești încrezător că te descurci cu cele listate acolo, te poți înscrie la HOPA. Sau sună-ne și discutăm. Ține cont că HOPA nu reia elementele de la HOP, așadar e mai eficient să fii la același nivel cu ceilalți studenți.

Se gătește foarte puțin la bord, căci timpul este dedicat practicii! Micul-dejun și gustările de peste zi se servesc, de regulă, pe barcă. Prânzul și cina se servesc la taverne locale. Echipajul se organizează la fața locului în materie de cumpărături.

Se obișnuiește ca echipajul să acopere costul pentru consumația instructorului, la bord și atunci când servesc masa împreună la taverne.

Da. Vezi secțiunea Private training, disponibilă AICI.

Orice experiență anterioară de sailing este un plus personal. Cu referire la înscrierea la modulele Capetan, vezi răspunsul de la întrebarea „Pot să mă înscriu direct la HOPA pe baza experienței de sailing?”

Procedura de obținere a licenței implică practică puțină sau deloc și nu echivalează în nici un fel cu experiența reală de sailing. Pe lângă aprofundarea elementelor de teorie, modulele de practică te pun în scenarii reale de sailing, în locații tipice de charter.

Este posibil, dar există o gamă largă de medicamente și remedii alternative disponibile în farmacii. Instructorul îți poate face recomandări dacă este cazul.

95% dintre locații au acoperire celulară, inclusiv 4G.

În majoritatea marinelor ne putem conecta la 220. Un circuit de 12V este disponibil la bord (prize auto).

Fiecare barcă are minim o toaletă.

Bărcile sunt echipate cu dușuri și este apă caldă.

Nu. Este totuși necesar să specifici asta la safety briefing.

Dacă întrebarea ta nu se regăsește mai sus, intră în legătură cu noi fie pe [email protected] fie telefonic la 073CAPETAN

Toți trainerii noștri de la CAPETAN.club sunt certificati RYA Yachtmaster

se supun unor sesiuni de pregătire extensive și reușesc să creeze, în timp, skipperi de care putem fi mândri și pe care îi putem recomanda pentru a duce mai departe numele nostru. Formăm nu numai skipperi competenți, care vă pot duce în siguranță de la A la B, dar lucrăm și cu persoane desoebite cu care vă va face plăcere să vă petreceți timpul, prezente alături de dumneavoastră pe parcursul întregii săptămâni, capabile să vă înțeleagă și să vă satisfacă cerințele.

Toți skipperii certificați Capetan care vor face parte din vacanța dumneavoastră de sailing au fost supuși unei instruiri extinse în timpul Hands On Practice Training și Hands On Practice Advanced Training ; toți au cel puțin 2000 de mile ca skipper în evenimente private sau de flotilă; sunt certificați ICC și RYA, cu o calificare continuă planificată. După cum spunem noi, navigația este o limbă care necesită învățare pe parcursul întregii vieți.

La Capetan, suntem mândri să facem parte din vacanța dumneavoastră și suntem încântați să vă stăm la dispoziție. Skipperii noștri ne reprezintă pe noi și tot ceea ce am investit în ei, nu e de mirare că suntem Capetan Club – Skippers’ Elite.

Descoperă o parte din echipa noastră

înscrie-te acum

Alege unul din modulele potrivite pentru tine.

Folosește datele de contact pentru a obține mai multe informații și pentru a rezerva un loc într-unul dintre modulele noastre. Hai să ne facem împreună planuri de sailing.